نکاتی که باید در مورد شستشوی شال و روسری بدانید

بهتر است قبل از اینکه از نحوه‌ی شستن شال و روسری بگوییم، چند نکته مهم را به شما یادآوری کنیم. مطمئن باشید که با عمل کردن به این نکات عمر شال و روسری‌تان طولانی‌تر می‌شود.

 1. همیشه قبل از شستشو تگ دوخته شده به روسری‌تان را بخوانید تا از روش مناسب شستشوی شال یا روسری‌تان مطمئن شوید.
 2. برای شستشوی شال و روسری از مواد شوینده‌‌ی قوی استفاده نکنید.
 3. هیچ وقت شال و روسری‌تان را با آب داغ نشویید.
 4. شال و روسری‌تان را همراه لباس‌های دیگر توی لباسشویی نیاندازید. چون گره خوردن روسری به لباس‌ها بافت روسری را از بین می‌برد.
 5. تا حد ممکن از برای خشک کردن شال و روسری‌تان از خشک کن استفاده نکنید، اگر به هر دلیلی اصرار دارید که از خشک کن استفاده کنید، بهتر است آن را روی دور کند بگذارید و سریع از لباسشویی بیرون بیاورید.
 6. برای خشک کردن شال و روسری آن را در فضای آزاد قرار دهید و از خشک‌کن لباسشویی استفاده نکنید.
 7. شال و روسری‌تان را با کمترین دما اتو بزنید.
 8. هنگام اتو کردن شال یا روسری، یک پارچه‌ی سفید و تمیز رویش بیاندازید و بعد اتو کنید. با این کار اتو به طور مستقیم با شال یا روسری برخورد ندارد و هیچ لک و آسیبی ایجاد نمی‎کند.
 9. اگر لکه‌ای روی شال و روسری‌تان وجود دارد برای رفع آن می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید.


بهترین روش شستشوی شال و روسری کدام است؟

شاید تعجب کنید اما بهترین روش برای شستن شال و روسری همان روش مادربزرگ‌هایمان یعنی شستن با دست است. پس اگر دلتان نمی‌خواهد شال و روسری‌تان به این زودی‌ها خراب شود پس بهتر است به روش زیر عمل کنید:

 1. ظرفی را از آب پر کنید و کمی در آن مایع شوینده یا شامپو بریزید (سرکه هم جایگزین مناسبی برای شوینده‌های شیمیایی است).
 2. روسری یا شال را توی آب و مواد شوینده بریزید و به آرامی تکان دهید.
 3. برای آبکشی روسری، ظرف را دوباره آن از آب پر کنید و شال و روسری را در تکان دهید.
 4. برای گرفتن آب اضافی‌ شال یا روسری، هیچ وقت آن را فشرده نکنید. به جای این کار یک حوله تمیز را روی یک سطح پهن کنید و شال و روسری‌تان روی آن بیاندازید تا خشک شود.
 5. حواستان باشد شال و روسری‌تان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.


برای نگهداری و شستشوی شال و روسری لازم است به ۴ عامل مهم توجه داشته باشید:

 1. برچسب اطلاعات: اغلب شال و روسری‌ها تگ یا برچسبی دارند که اطلاعات مهمی رویشان درج شده است؛ اطلاعاتی مثل جنس، درصد نخ و پلاستیک، حرارت اتو، حرارت آب و… . بنابراین همان‌طور که قبلاً گفتیم بهتر است به این برچسب توجه داشته باشید.
 2. حرارت آب: دومین عاملی که تاثیر زیادی بر ماندگای شال و روسری دارد، حرارت آبی است که برای شستشو استفاده می‌کنید. حرارت زیاد آب عمر روسری را کوتاه می‌کند. به همین دلیل همیشه توصیه می‌شود روسری و شال را با آب سرد یا ولرم بشویید.
 3. اتو کردن شال و روسری: حرارت مستقیم به بافت شال و روسری صدمه می‌زند. خصوصاً اگر درصد پلاستیک روسری‌تان بیشتر باشد، مقاومتش در برابر حرارت کمتر است. بنابراین بهترین کار این است که در هنگام اتو یک پارچه سفید و تمیز روی آن بیاندازید و بعد شروع به اتو کردن کنید.
 4. خشک‌شویی شال و روسری: خوب است بدانید که خشک‌شویی فقط برای شال و روسری‌های ساتن مناسب است. چون معمولاً در خشکشویی‌ها از موادی استفاده می‌شود که کیفیت روسری را کم می‌کند.